Pigmentové škvrny

Pigmentové škvrny

Pigmentové škvrny sa prejavujú ako rôzne veľké mapky na tvári, ktoré sú v porovnaní so zvyškom pleti výrazne tmavšie. Vyskytujú sa a trápia skoro každého druhého dospelého človeka. Nie sú zdraviu škodlivé, ale skôr nám komplikujú život z estetického hľadiska. Pigmentová škvrna je vlastne ochranná odpoveď našej pleti pred ďalším poškodením pleti. Pigmentové škvrny radíme do viacerých klasifikácii - delíme ich podľa príčiny vzniku.


Poznáme tieto typy pigmentových škvŕn:

Hyperpigmentácia - získaná pigmentácia, vzniká častým vystavovaním UV žiareniu a ďalším dráždivým podnetom

Melazma - patologická hormonálna pigmentácia, ktorú spôsobuje hormonálna nerovnováha, veľký výkyv prípadne hormonálne prípravky a stres

Pozápalová hyperpigmentácia - najčastejšie po akné

Lentigo - tkzv. starecké škvrny, s týmto typom sa pracuje najľahšie, sú povrchové, ide o prejav pigmentov pečene

Genetické - pehy

Fyziologická pigmentácia - spôsobená prebytočnou insoláciou, napr. v soláriu


Niekedy sa tieto typy navzájom môžu aj prekrývať, preto je dôležitý pre odborníkov zber anamnézy, aby sa zistil pôvod pigmentových škvŕn a nastavila vhodná liečba. Pretože napríklad pigmentácia spôsobená stresom, sa nedá liečiť invazívnejšími metódami pretože by sa mohla zhoršiť.


Aké sú teda dôležité kroky na zmiernenie pigmentácií:

1. Diagnostika

2. Intenzívna terapia na odbornom pracovisku

3. Správna domáca starostlivosť


S pigmentovými škvrnami pracujeme na 3 úrovniach :

- potlačujeme produkciu tirozinázy ( enzým, ktorý produkuje pigment v melanocytoch)

- potlačujeme postup tohoto pigmentu do keratinocytov

- štiepenie už vzniknutého pigmentu


Hyperpigmentácia, teda prvý typ pigmentácie, je aktivovaná slnečnými lúčmi UVA. Tie na našu pokožku pôsobia celý rok aj keď sa priamo neopaľujete. UVA dosiahnu až na melanocyty, kde ich stimulujú. Melanocyty sú pigmentové bunky, ktoré vyzerajú ako rukavičky, ktoré uvoľňujú farbivo do vyšších vrstiev pokožky. Opálenie je zdravá reakcia kože, ale pri nadmernom slnení alebo pri poškodení melanocytov, lokálnej stimulácii, vznikajú pigmentové nerovnosti.


Príčiny nadmernej činnosti melanocytov:

- nechránená koža pred UVA slnečnými lúčmi

- zápaly, ako napríklad akné, poranenia kože

- poškodená koža, jazvy

- hormonálne vplyvy


Pozápalová pigmentácia je najčastejšie lokálne nahromadenie pigmentu vplyvom poškodenia pokožky, následkom hlbokých rezných rán a odrenín, nezahojeného alebo agresívne vytláčaného akné, po ekzéme alebo lupienke a vystaveniu nechránenej pokožky slnku ihneď po depilácii. Pozor si dávajte aj na časté používanie peelingov alebo nadmerné používanie čistiacich kefiek, tým môžete nadmerným olupovaním pokožky spôsobiť zápalové procesy v pokožke, ktoré sa dlho nemusia prejavovať. Pozápalové pigmentové škvrny vznikajú tak, že povrchové poškodenie pokožky v kombinácii so slnečnými lúčmi lokálne extrémne stimulujú melanocyty. Naraz sa na jednom mieste nahromadí a vznikne obrovské množstvo pigmentu. Čím hlbšie sa pigment dostane, tým sa ťažšie odstraňuje. Preto je potrebné akokoľvek poškodenú pokožku dobre chrániť pred slniečkom.


Melazma sa objavuje ako kombinácia hormonálnych zmien a slnečných lúčov. Trápi skôr ženy ako mužov. Je ich ľahšie diagnostikovať, pretože sú pigmentové škvrny symetrické a na oboch stranách tváre rovnaké. Typické miesta výskytu sú čelo, nad hornou perou a po stranách tváre. Typickou príčinou sú hormóny prevažne pre vysoké hladiny estrogénov a progesterónu a časté sú v tehotenstve. Počas tehotenstva odporúčame používať vitamín C na pleť, aby sme zabránili tmavnutiu a zväčšovaniu pigmentov. Tento typ sa nedá úplne odstrániť z dôvodu jeho hlbšieho uloženie v pokožke. Vieme zmenšiť jeho intenzitu, veľkosť a zmierniť jeho ohraničenie. Čím skôr začnete pigmentové škvrny riešiť, tým je väčšia úspešnosť liečby. Doporučujeme celoročne používať ochranné krémy s SPF50 a SPF30.


Pri všetkých typoch pigmentácií odporúčame

- 1x týždenne peeling pleti (chemický alebo enzymatický)

- sérum na noc a retinoidmi - sérum na deň s vitamínom C

- ochranný krém - bez SPF 30/50 ani na krok

- makeup


Aktívne látky: kyselina kojová (úplne neprekonateľná pri riešení pigmentových škvŕn), retinoidy, vtamín C + E, kyselina glykolová, kyselina azeálová, alfa arbutin.


Mýtus, že akné sa vylieči na slnku, je naozaj nepravdivý. Opálením si zlepšíte farbu pleti a tým sa vám môže zdať, že vám akné zmizlo. Ale je ho iba menej vidieť.


A nezabúdajte. Z domu bez ochranného krému ani na krok. :)


Vhodné produkty

Čistenie: Peeling derma gum, DELICATE Čistiace krém-mlieko

Masky: 2DERM Maska protective, Active Carbon Mask

Séra: Antipigment sérum, LumaPro-C, Skinbooster vitamín C, Vitamin C+E nectar, Azelaic Acid serum

Pleťové krémy: Antipigment krém

Pridať komentár

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť. Ak nemáte účet, môžete sa zaregistrovať. Registrácia je zdarma!

×
ebook