Mastná pleť

Mastná pleť

Aby sme pochopili rozdiely medzi typmi pleti povieme si niečo o stavbe pleti a funkcii mazových žliaz.


Koža dermis sa nám skladá z troch vrstiev hypodermis - podkožie, dermis - stredná časť a najvrchnejšia vrstva epidermis. Čo nám určuje typ pleti je vrchná vrstva pokožky a funkcia mazových žliaz, ktoré sú uložené v strednej vrstve v derme. Čo je dôležitým prvkom pri určovaní typu pleti.


Epidermis je rohovinová vrstva nazývaná aj ochranná vrstva kože, ktorá sa skladá z 18 - 30 vrstviev odumretých buniek. Hrúbka epidermy nám z časti určuje aj typ našej pleti. Na tejto vrstve sa nachádza hydrolipidový film (kyslý plášť určujúci Ph pleti - ale o tom si napíšeme nabudúce), túto vrstvu si vytvára telo samo, aby si udržalo prirodzenú hydratáciu pokožky a chráni ju pred prienikom bakterií a plesní do dermy. Na povrchu pokožky sa okrem hydrolipidovej vrstvy nachádza aj kožný mikrobióm. Ak si správne určíme typ pleti a pochopíme správanie sa pokožky, stav kožného mikrobiómu pleti, stav hydrolipidovej vrstvy dokážeme správne nastaviť našu starostlivosť o pleť.


Mazové žľazy sa nachádzajú v strednej vrstve pokožky a upínajú sa na vlasový folikul a takto vychádza maz na povrch pokožky. Maz nám udržuje vlhkosť v pokožke a znižuje odparovanie vody z pokožky. Zároveň nám maz udržiava kyslé prostredie na povrchu kože a tým junchráni pred premnožením bakterií. Takže maz nám vlastne chráni pokožku, takže je náš dobrý sluha, ktorého nie je nutné sa zbavovať úplne. Keď je, ale tvorba mazu extrémna najčastejšie pri poškodení ochrannej kožnej bariére, nestíha vyrovnávať kozný mikrobióm a tak dochádza k tvorbe akné.

Tvorba mazu je ovplyvňovaná genetikou a kolísaním hormónov počas menštruačného cyklu, tehotenstva alebo prechodu. Za tvorbu mazu je zodpovedný mužský hormón androgén.


Ako zistím, že mám mastný typ pleti?


U mastnej pleti pracujú mazové žľazy na plné obrátky a je to naozaj poriadne vidieť. Pleť sa leskne celá nielen v stredovej časti T- zóne a máte potrebu si maz pravidelne odsať obrúskom alebo sa prepúdrovať. Častokrát je pokožka pevnejšia a hrubšia a bojujete s viditeľnými rozšírenými pórami. Mastná pleť má väčšiu náchylnosť na vznik čiernych komedónov a pupencov, ktoré sú prítomné prakticky nonstop. Nanesenie makeupu nevydrží dlho a častokrát doslova stečie. Častokrát si zvolíte hutnejší a ťažší dlhotrvácnejší makeup, ktorý ale nezabúdajte poriadne odlíčiť a pleť dôkladne dočistiť vhodnými produktami. Chybou sa stáva ak si zvolíte agresívne produkty, pri ktorých si poškodíte hydrolipidovú vrstvu a tak dochádza k strate hydratácii, pleť začne produkovať ešte väčšie množstvo mazu a stáva sa náchylnejšou na prestup baktérií spôsobujúcich akné.


Čo mastná pleť potrebuje?


Ako každý typ pleti aj mastná potrebuje dostatočne dobrú hydratáciu. Sú pre ňu vhodné ľahko a rýchlo sa vstrebajúce krémy. Vykonávať peeling pleti 2x týždenne, zaradiť do starostlivisti masky a hlavne dávať pozor na zbytočné presušovanie pleti, čo sa stáva najčastejšie. Pleť potrebuje látky ako kyselina salicylová, glykolová, azeálová, vitamín C, vitamín B3 - niacinamid, kyselinu hyaluronovú, šípkový olej, konopný olej, bentonit (vulkanický popol- absorbuje omnoho viac mazu pri čistení pleti), retinoidy a pod.


Čomu by sa mala mastná pleť vyhýbať?


Okluzívnym látkam, ako sú napríklad oleje ( kokosový, slnečnicový, minerálny), lanolín. Neodporúčajú sa podkladové bázy so silikónmi a makeup s vyšším obsahom olejov. Neodporúčame rovnako agresívne čistiace a odličovacie prípravky s obsahom alkoholu.


Pozitívom je, že táto pleť starne najpomalšie zo všetkých typov pletí. Nezabúdajte hlavne na to, že aj táto pleť môže byť dehydrovaná, citlivá, ma zvýšený sklon k akné, môžu sa u nej vyskytnúť hyperpigmentácie. Nastavenie správnej starostlivosti o pleť SKIN CARE rutiny je dôležitým krokom k predchádzaniu zmenám stavu pleti a udržaní krásnej a zdravej pleti.


Pokiaľ si nie ste istá Vašim typom pleti a potrebuje poradiť v oblasti starostlivosti o Vašu pleť, môžete využiť naše Skin Care poradenstvo, ktoré môžete absolvovať online alebo osobne.


Naše tipy pre mastnú pleť:

Čistenie: Exfoliating Cleanser , Control čistiaca emulzia , Purifying Cleanser , Sebo Savon, Sebo Peeling , Aktívny peeling

Masky: Sebo Mask , Bylinná tonizačná maska, Maska s kaolínom

Séra: Sebo Serum , Azelaic Acid Serum

Krémy: Sebo Creme , Aquaboost , Control Krém

Pridať komentár

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť. Ak nemáte účet, môžete sa zaregistrovať. Registrácia je zdarma!

×
ebook